1979 yılında belediye önderliğinde kurulan ve resmi üretime 1982 yılında geçen BESAŞ Halk Ekmek Fabrikası yıllık toplam 95 milyon adet ekmek üreterek kentin ekmek ihtiyacının %20 sini karşılamaktadır. Temel amacı Bursa halkına Kaliteli, Sağlıklı ve Ekonomik ekmek ve unlu mamuller üreterek, piyasada denge unsuru olmaktır.

Kurulduğu günden bugüne bir yandan kurumsal kimlik kazanmak, bir yandan da dayanışmayı ön plana çıkarmak üzere birçok sosyal sorumluluk projesi düzenleyen BESAŞ, sivil toplum örgütleriyle yaptığı işbirlikleri ile eğitime verdiği önemi vurguluyor. Bu paralelde Bursa’nın tek mutfak akademisi Gastro Akademi ile Bursa’nın köklü eğitim kurumlarından Kız Meslek Liseleri ve Turizm Otelcilik Liselerinde öğrenim hayatını sürdüren öğrencilere destek olmak amacıyla protokol imzaladı.

Yapmış olduğu çalışmalarla mesleki ve akademik eğitime değer verdiğini gösteren BESAŞ, Aşçılık ve turizm otelcilik öğrencilerini de unutmuyor, Gastro Akademi ile iş birliği yapıyor. Geçtiğimiz dönemde ortak bir projeye imza atan iki kurum başarılı öğrencilere gelecekteki işlerinin hazır olduğunu hatırlatıyor.

Protokol hakkında bilgi veren BESAŞ Genel Müdür Yardımcısı Can AYDOĞAN, BESAŞ olarak yönetim politikamızda da benimsediğimiz toplumsal projeleri benimsemek ve duyarlı olma yolunda çeşitli projelere imza atıyoruz. Gastro Akademi ile imzalamış olduğumuz bu proje kapsamında liseli öğrencilerimiz okulda öğrenmiş olduklarını birebir teorikte uygulamalı görmüş oluyorlar, bu hizmeti tamamen ücretsiz olarak öğrencilerimize sunan Gastro Akademi’ ye BESAŞ yönetimi olarak öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz, dedi.

Aydoğan, geleneksel Türk ekmeklerini günümüz teknolojisi ve uzmanların çalışmalarıyla tekrardan tüketime sunan BESAŞ Ar- Ge tesislerine kabul ettiğimiz öğrencilerimiz, büyük merakla gezintilerini gerçekleştiriyorlar. Tesis bünyesinde yer alan analiz laboratuvarı, rol ekmek lamine hattı, döner-matador fırınlar ve dinlendirme odası gibi birçok üniteyi görme fırsatı bulan öğrencilerimiz üretim aşamasını yakından inceleme fırsatı bularak keyifli ve farklı bir deneyim yaşamış oluyorlar, diye belirtti.

Aydoğan ziyarete katılan öğrencilere hitaben, sizlerin gayreti ve bizlerin desteğiyle okul hayatınızda sergileyeceğiniz başarılar ülkemizin geleceğini hep birlikte inşa etme noktasında hepimize cesaret verecektir, diye belirtti.